Współpraca ze związkami zawodowymi: pracodawców czekają nowe obowiązki
Czy żądania organizacji związkowej są dla pracodawcy wiążące? Jakie pomieszczenia i narzędzia trzeba udostępnić związkom? Czy ochrona członka związku zawodowego jest bezwarunkowa? Na jakie zmiany muszą przygotować się firmy?
Ustawa o związkach zawodowych obowiązuje już od ponad 30 lat, a mimo to nadal budzi wiele pytań i wątpliwości. Praktyczne zastosowanie tych przepisów ma natomiast wpływ na codzienną współpracę pracodawców ze związkami zawodowymi. Nie bez znaczenia dla tej współpracy będzie również miała planowana nowelizacja ustawy o związkach zawodowych oraz projektowana nowa ustawa o sporach zbiorowych pracy.
∑ Czy związek zawodowy może żądać od pracodawcy udostępnienia dowolnych pomieszczeń i urządzeń technicznych?
Nie. Pracodawca ma obowiązek udostępnić związkowi zawodowemu tylko pomieszczenia oraz urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej. Związek zawodowy nie może swobodnie decydować, co konkretnie zostanie mu przekazane. Wiele zależy od możliwości firmy, liczebności organizacji związkowej i tego, czy jej oczekiwania są racjonalne. Pracodawca ma przy tym prawo żądać odpowiedniej opłaty za udostępnianie.
Co istotne, zasady wykorzystania pomieszczeń i urządzeń powinny zostać określone w układzie zbiorowym pracy lub w umowie stron. Jeżeli strony nie porozumieją się (szczególnie, jeżeli szef wyszedł z rozsądną propozycją, która została odrzucona), na pracodawcy nie ciążą żadne obowiązki w tym zakresie.
∑ Czy pracodawca ma obowiązek umożliwić związkowi zawodowemu wykorzystywanie służbowej poczty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta